Z jakiego powodu na naszych stopach pojawia się haluks?

Nikt nie lubi kłopotać się z kłopotami leczniczymi. Jednakowoż jak doskonale wiemy, od czasu do czasu zapadamy na jakieś choroby czy schorzenia, które musimy w jakiś sposób leczyć. Z jednymi radzimy sobie w mgnieniu oka i bez interwencji lekarza, ale z innymi możemy mieć więcej kłopotów i bez pomocy medycznej ciężko się ich pozbyć. Do tych drugich, z całą pewnością możemy zaliczyć wykrzywienie dużego palca w naszej stopie, innymi słowy popularny haluks. Niezbicie jest to choróbsko niesłychanie ograniczające nasze życie, a co więcej sprawiające sporo bólu.

Skądże biorą się haluksy?

Nie ma jednego elementu, który powoduje, że na naszych stopach występuje to schorzenie. Jest ich kilka i każdy z nich może przyczynić się do tego, że haluksy zaczną komplikować nasze życie. Mówi się powszechnie, iż najistotniejsze znaczenie w tym temacie ma obuwie, które nosimy.

Bezsprzecznie jest to zgodność z rzeczywistością i każdy, a głównie kobiety muszą na to zwrócić czujną uwagę. Trzeba jak najbardziej wystrzegać się butów na wysokich obcasach, gdyż to właśnie duże obcasy skutkują, że nasza stopa jest ułożona w nienaturalny sposób, co skutkuje, że naciągnięte mogą zostać nasze mięśnie, stawy lub ścięgna. A to powoduje, iż mogą przesuwać się kości w naszej stopie. Jeżeli chodzi o buty, to tak samo istotne jest również to, aby ich czubki nie były nadto ciasne. To również skutkuje iż kości w stopie są ściśnięte i mogą zmieniać swoje początkowe usytuowanie. Jednak nie tylko obuwie oddziałuje na pojawienie się haluksów. Jednym z elementów, które wspomagają ich występowanie jest waga. Jeżeli kilogramów posiadamy trochę za dużo, to jest większa możliwość na to, że na naszych stopach pojawi się niemile widziany stan zapalny. Bezspornie prędzej pojawi się ta choroba także u tych, którzy muszą w ciągu dnia dużo chodzić i skutkiem tego zbytnio obciążać stopy. Bardzo istotną sprawą w pojawianiu się haluksów jest genetyka. Mówi się, że są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jakkolwiek nie jest powiedziane, iż każdy w rodzinie, w której haluksy się pojawiają, będą cierpieć na to choróbsko.

young-woman-814823_640

Haluksy i ich symptomy

Jeśli po całym dniu zaczynamy spostrzegać ból w stopach, powinniśmy bezzwłocznie zwrócić na to uwagę. Zwłaszcza jeśli mamy także problemy z zakładaniem butów, piecze nas śródstopie, mamy problemy z chodzeniem, czy też na naszej stopie wystąpią odciski. Na 100 procent po jakimś okresie rozpoczniemy odczuwać, że duży palec zacznie zmieniać swoje położenie w stosunku do pozostałych kości. Dostrzeżemy zaczerwienienie, co będzie przejawem stanu zapalnego. Ból się wzmoże, problemy z chodzeniem także. Bez wizyty u doktora, samodzielnie nie rozwiążemy problemu, ponieważ jest to za bardzo istotny kłopot. Dlatego też, gdy tylko zauważymy początkowe objawy zachodzenia „krzywego palucha”, od razu powinniśmy działać. W najwyższym stopniu rekomendowana jest tu wizyta u lekarza, który podpowie nam, co powinno się sprawić, żeby haluksów się pozbyć. Sprawdźmy również uważnie nasze obuwie i starajmy się aby było one na płaskiej podeszwie, z szerokimi czubkami. Dlatego też ryzyko związane z pojawieniem się haluksa, znacznie się ograniczy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *