Z jakiej przyczyny na naszych stopach pojawia się haluks?

Nikt nie lubi użerać się z problemami zdrowotnymi. Jednak jak doskonale wiemy, od czasu do czasu zapadamy na jakieś choroby czy schorzenia, które musimy w jakiś sposób uzdrawiać. Z jednymi radzimy sobie szybko i bez interwencji doktora, jednakowoż z innymi możemy mieć więcej problemów i bez pomocy leczniczej ciężko się ich pozbyć. Do tych drugich, bez wątpienia możemy zaliczyć deformacje dużego palca w naszej stopie czyli popularny haluks. Niewątpliwie jest to choróbsko nadzwyczaj ograniczające nasze życie, a na dodatek powodujące sporo bólu.

Skąd biorą się haluksy?

Nie ma jednego składnika, który powoduje, że na naszych stopach pojawia się to choróbsko. Jest ich parę i każdy z nich może doprowadzić, że haluksy zaczną utrudniać nasze życie. Mówi się powszechnie, że najważniejsze znaczenie w tym względzie ma obuwie, które nosimy. Niewątpliwie jest to prawda i każdy, a głównie kobiety muszą na to zwrócić czujną uwagę. Należałoby jak w najwyższym stopniu unikać obuwia na dużych obcasach, gdyż to właśnie wysokie obcasy powodują, że nasza stopa jest ułożona w nienaturalny sposób, co wywołuje, iż naciągnięte mogą zostać nasze mięśnie, stawy czy ścięgna. A to powoduje, iż mogą przesuwać się kości w naszej stopie. Jeśli chodzi o obuwie, to tak samo kluczowe jest także to, by ich czubki nie były nadto ciasne. To także sprawia iż kości w stopie są ściśnięte i mogą transformować swoje pierwotne pozycje. Lecz nie tylko but oddziałuje na pojawienie się haluksów. Jednym z elementów, które wspomagają ich pojawianie się jest waga. Jeżeli kilogramów mamy lekko za dużo, to istnieje większa sposobność na to, że na naszych stopach będzie niemile widziany stan zapalny. Bez wątpienia szybciej pojawi się ta choroba również u tych, którzy muszą w ciągu dnia dużo chodzić i skutkiem tego przesadnie obciążać stopy. Nadzwyczaj istotną rzeczą w występowaniu haluksów ma genetyka. Mówi się, iż są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jakkolwiek nie jest stwierdzone, że każdy w rodzinie, w której haluksy się pojawiają, będzie cierpieć na to choróbsko.

Haluksy oraz ich symptomy

Jeżeli po całym dniu zaczynamy odczuwać ból w stopach, powinniśmy zaraz zwrócić na to uwagę. Szczególnie jeżeli mamy również ambarasy z zakładaniem butów, piecze nas śródstopie, mamy ambarasy z chodzeniem, lub też na naszej stopie wystąpią odciski. Bez wątpienia po jakimś czasie rozpoczniemy zdawać sobie sprawę, iż duży palec zacznie modyfikować swoje położenie względem pozostałych kości. Zauważymy zaczerwienienie, co będzie przejawem stanu zapalnego. Ból się powiększy, ambarasy z chodzeniem również. Bez wizyty u doktora, na własną rękę nie rozwiążemy problemu, ponieważ jest to za bardzo poważny ambaras. Z tej racji, gdy tylko ujrzymy pierwsze przejawy występowania „krzywego palucha”, od razu powinniśmy działać. Najbardziej rekomendowana jest tu wizyta u lekarza, który podpowie nam, co należy zrobić, by haluksów się pozbyć. Sprawdźmy też rzetelnie nasze buty i starajmy się aby były one na płaskiej podeszwie, z szerokimi czubkami. Dlatego też ryzyko związane z pojawieniem się haluksa, kolosalnie się ograniczy.

footprints-511550_640

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *